Y I L   S O N U   D E V İ R   İ Ş L E M L E R İ


MEGA ÜRÜNLERİ YILSONU İŞLEMLERİ 

LIBERO, WINPRO yılsonu işlemleri
HİSAR Yılsonu Devir İşlemleri

MEGA WINDOWS ÜRÜNLERİ (LIBERO, WINPRO) İÇİN YIL SONU DEVİR İŞLEMLERİ

Yıl sonu devir işlemlerine başlamadan önce bilgi kaybına neden olunmaması için öncelikle ve mutlaka tüm çalışma bölümlerinin YEDEKLERİ ALINMALIDIR.

Devir işleminden önce yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır;
- Tüm çalışma bölümleri (Firmalar) yedeklenmelidir.
- Devir işlemlerine başlamadan önce, tüm modüllerde mizan, envanter gibi dökümler kontrol edilmeli, bilgi düzenleme işlemleri çalıştırılmalıdır.
- Devir işlemlerine başlamadan önce diskinizde yeterli yer olup olmadığı kontrol edilmelidir.
- Devir işlemi yapılırken diğer kullanıcıların devir yapılan firmalara girişler engellenmelidir.

Yukarıdaki maddeleri de dikkate alarak, Yıl sonu devirleri için yapılması gereken işlemleri sırası ile takip edelim.

Kullandığımız Libero paketinde, zzSISYON menüsündeki Diğer Seçeneğinde Yıl Sonu Devir İşlemleri başlığı altından menüye ulaşabilirsiniz.
Yılsonu Devir İşlemleri menüsünden yapılacak işlemleri aşağıda örneklerle tanıyalım.

Öncelikle yılsonu devir işlemleri menüsünde bulunan Devir Hazırlık ekranına girilir.

- Bu ekranda yapılacak olan işlem ile, mevcut çalışma bölümünüzdeki bilgileri ve bu bilgileri derleyen parametre ekranlarını yeni yıl kayıtları için yeni adla açılacak firma üzerine taşınacaktır.

 
1- Sistem Admin Şifresi
Var ise SQL – MSDE için tanımlanmış Sistem Admin şifrenizi giriniz. Sql 2005, Mega CD' sinden kurulduysa " mega "

2- Devir Yapılacak Firma
Bu alanda iken bilgilerin alınacağı yani devir yapılacak firma bilgilerinin (geçmiş dönem firmanızın) bulunduğu bölüm seçilmelidir.

3- Yeni Dönem Firması
Yeni dönem firması olarak tanımlanan alana program, devir yapılacak olan firma adını referans alarak yeni yıla ait bölüm kodunu program otomatik olarak belirler, dilerseniz, yeni firma (yeni dönem firması) kodu da verebilirsiniz.

4- Data Klasörü
Data klasörü olarak tanımlanacak alanda " … " butonu ile açılacak ağaç menü penceresinden hangi disk ve klasörde bölüm açılacağının tanımlanması gerekir. (Belirteceğiniz bölüme ait diskte, yeterli yerin olduğunu kontrol ediniz.)
Aksi takdirde devir hazırlık işlemi başlatılamaz.

- Data klasörü seçimi de yapıldıktan sonra, menünün sol üst köşesindeki başlat butonuna basılarak Devir Hazırlık İşlemi başlatılır.

Bu işlemin bitiminde program, otomatik olarak yeni açılan bölüme (yeni dönem firmasına) geçiş yapmış olacaktır. Yeni açılmış (Eski bölümün birebir kopyası) olan bölümde yine zzSISYON menüsündeki Diğer Seçeneğinde Yıl Sonu Devir İşlemleri başlığı altındaki adıma giriş yapılır.
MUHASEBE


- Yeni seneye mevcut bölümümüzden sadece Hesap Planı' nı taşımak isteniyorsa, menüdeki Muhasebe Devri alanı'nın yanındaki kutunun işaretli olması yeterlidir.
- Hesap planı ile birlikte yeni senede açılış maddesi de oluşturmak isteniyorsa Muhasebe Açılış Fişi alanı'nın da işaretlenmesi yeterlidir.
- Açılış maddesinin yeni seneye aktarılabilmesi veya taşınması için eski seneye ait bölümde kapanış maddesi yapılmışsa iptal edilmesi gerekir.
- İsteğe bağlı olarak yeni sene açılışında sadece Hesap Planının devredilmesi ve eski seneye ait işlemlerin bitiminden sonra açılış maddesini yeni firmaya aktarmak da mümkündür. zzSISYON menüsündeki Diğer Seçeneğinde bulunan Açılış Fişi Oluştur ekranından ve/veya Kapanış Fişinden Açılış Fişi oluştur ekranından da bu işlem gerçekleştirilebilir.
- Devir işlemleri sonrasında Diğer seçeneğinde bulunan Muhasebe Ana Bilgi Düzenleme işlemini çalıştırılması tavsiye edilir.


STOK

- Yukarıdaki açıklamalarda da olduğu gibi stok devri de aynı menüden yapılmaktadır.
- Yeni seneye mevcut bölümden sadece Stok Kartlarının taşınması isteniyorsa, menüdeki Stok Devri  alanının yanındaki kutunun işaretli olması yeterlidir.
- Stok Kartları ile birlikte yeni seneye Envanter bilgilerinin de aktarılması isteniyorsa, Stok Devirler Aktarılacak alanının işaretlenmesi yeterlidir.
- Stok kartlarını aktarıp yeni senede işlemlere başladıktan sonra devir taşımak isteniyorsa, yine aynı menüden Stok devri ve Stok Devirler Aktarılacak adımları tekrarlanır.


CARİ

- Yeni seneye mevcut bölümden sadece Cari Kartları'nın taşınması isteniyor ise, menüdeki Cari Devri alanının yanındaki kutunun işaretli olması yeterlidir.
- Cari Kartları ile birlikte yeni seneye Cari Mizan bilgilerinin de aktarılması isteniyorsa, Cari Devirler Aktarılacak alanının işaretlenmesi yeterlidir.
- Cari kartlarını aktarıp yeni senede işlemlere başladıktan sonra devir taşımak isteniyorsa, yine aynı menüden Cari devri ve Cari Devirler Aktarılacak adımları tekrarlanır.


FATURA

- Bu işlem sonucunda geçmiş yıla ait faturalar silinecektir. Yani program, Faturalara ait dosyayı silip, yeni boş bir dosya oluşturacaktır.


KASA

- Kasa Devir işlemi için de aynı menü kullanılacaktır. Yeni seneye sadece sene içinde açılmış olan kasa kodlarının aktarılması isteniyor ise Kasa Devri, beraberinde kasa son bakiyesinin de aktarılması isteniyor ise Kasa Devirler Aktarılacak alanlarının işaretlenmesi yeterlidir.
 

SİPARİŞ

- Sipariş Devir işleminde sadece açık olan siparişler yeni seneye aktarılır.


SENET / ÇEK

- Senet / Çek Devir işlemine başlamadan önce CEK Menüsünün Diğer seçeneğindeki Ciroluları Otomatik Kapama işlemi çalıştırılmalıdır.
- Sene içinde çıkışı yapılmış olan çekler için kapama bordrosu düzenlenmemiş ise, bu işlem özellikle çalıştırılmalıdır.!
- Bu işlemin ardından devir menüsünde ki Senet-Çek Devri adımı çalıştırılabilir.

===========================================================================

MEGA HİSAR İÇİN YIL SONU DEVİR İŞLEMLERİ

DİKKAT!! BU İŞLEMDEN SONRA HAREKET KAYITLARINIZ SIFIRLANACAKTIR
BU İŞLEMİN GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR !!!!
İŞLEME BAŞLAMADAN ÖNCE ANA BİLGİ DÜZENLEMELERİNİ ÇALIŞTIRIP SONRA
YEDEK ALINIZ.  

(Yedek alma sorumluluğu kullanıcıya aittir. Devir işlemleri için MEGA dan telefon desteği alınacaksa, MEGA aranmadan önce yedekler alınmış olmalıdır.)


DEVİR İŞLEMİNDEN ÖNCE

ÖNEMLİ NOT: Eğer Eski yıla ait bilgiler (datalar) kalması isteniyor ise, Eski bölümü Yeni bölüme kopyalayıp, devir işlemlerini yeni bölümde yapmanız gerekmektedir.

 1) Kullanım Kılavuzunuzda anlatıldığı şekilde, Yeni firma açınız.
 2) Eski firmanızın ve/veya Yeni firmanızın hangi klasörde (Örneğin
C:\HISAR07...) olduğunu bulabilmek için, Programın menüsündeki Dosya Kısmında en altta en son seçilen firmaları tam klasör adı görünecektir. Bu yeri not alıp, Windows gezgini programını kullanıp, Eski firma bilgilerini, Yeni firma bilgilerinin olduğu klasöre kopyalayınız.
4) Yeni firmaya geçip aşağıdaki işlemleri yapınız. Programdaki Dosya Firma seçimi kısmından veya Dosya/en son girilen firmaların isimlerinin üzerine tıklayıp seçebilirsiniz.


 
Dönem sonu işlemidir. Yıl boyunca girilen bütün hareket kayıtlarının silinmesi ve bakiye borç/alacak tutarlarının ve miktarlarının Stok ve Cari'ye işlenmesidir. Devir işleminde önce mutlaka ana bilgi düzenlemeleri çalıştırın ve mutlaka yedek alın. Devir ekranında görülen tarih, devir yapılacak tarihtir. Yani o tarihe kadar olan hareketler silinecek demektir. Stok ve Cari ana bilgi ekranlarında gördüğünüz devir tutarları, devir yapılan tarihe kadar olan toplamların, bir önceki devir tutarlarına eklenmiş hali olacaktır.