Yıl Sonu Yansıtma İşlemleri

Mta modülüne girilir. Mta Parametrelerinde "Karşı Hesap Açılsın" Parametresine onay verilerek kaydedilir. Yansıtma bölümüne gelip Yansıtma tablosu Girişinden tablo oluşturulur. Tabloda dikkat edilecek unsurlar;

1) Eğer yansıtmak istediğimiz hesaplar Kebir olarak seçilip tek seferde seçilmesi ve Karşılık hesaplarının da tek bir Detay Hesaba aktarılması isteniyorsa; İlgili Detay Hesabı Muhasebe hesap planından açılır. Ve (Örneğin; tüm 770 hesapları sadece 632.01 detay hesabına gitmesi isteniyorsa) aşağıdaki gibi bir tablo hazırlanır.Bu tabloya göre aşağıdaki örnek gibi muhasebe fişi oluşur.2) Eğer yansıtmak istediğimiz hesaplar Kebir olarak seçilip tek seferde tabloya girilmesi ve Karşılık hesaplarının da bir den fazla Detay Hesaba aktarılması isteniyorsa; (yani tüm 770 hesaplarının detayları ile birlikte 632 hesaba gitmesi isteniyorsa) aşağıdaki gibi bir tablo hazırlanmalı.Bu tabloya göre aşağıdaki örnek gibi muhasebe fişi oluşur.632.01
632.02
632.03
Bu 3 hesap otomatik hesap planında kendiliğinden açılır ve Hesap isimleri
"!! Otomatik Oluştu, Yansıtmadan. !! " olarak hesap planına yerleşir.
3) Yansıtma fişleri yapılırken şu mantık kurulur. Yansıtmak istediğimiz hesaba Referans Hesap denir. Yansıtmada işleminde kullanılacak bu referans hesap, ters bakiye oluşturularak Hesap bakiyesi sıfırlanır.
Eğer Referans Hesap Borç Bakiye veriyorsa :
Mali tablo Hazırlama ekranında Alacaklı kısmına Referans Hesap yazılır, Borçlu tarafa da yansıtma yapılacak Karşı hesap yazılır.Eğer Referans Hesap Alacak Bakiye veriyorsa :
Mali tablo Hazırlama ekranında Borçlu kısmına Referans Hesap yazılır, Alacaklı tarafa da yansıtma yapılacak Karşı hesap yazılır.